AKNE NEDİR? OLUŞUMUNU TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Akne ciltteki yağ bezlerinin iltihabıdır. Ciltteki kıl follikülleri ve porlar (gözenekler) yağ bezleri ile ilişkilidir (sebace glandlarla). Bu bezler sebum yapar. Sebum yağ bezlerinin kanalları ile cilt yüzeyine atılır. Aşırı sebum üretimi ve ya aşırı epitel üretimi nedeniyle bu kanallarda tıkanıklık olursa propioni bacterium acnes denilen bakteri burada iltihaba neden olarak akneye neden olur. Sebum salgısı ergenlik çağı süresince, hamilelikte ve gündüz vakitleri artarken; menstrüel dönemin ilk yarısında, soğuk alınlığında, düşük kalorili beslenme ve harici antikolinerjik alımı ile azalır.

 

 

Akne lezyonları genellikle yüz, boyun, sırt, göğüs gibi yağ bezlerinin ve sebum üretiminin fazla olduğu bölgelerde sık görülür. Bu akneler önemli stres kaynağı olabilir ve şiddetli akne, kalıcı skarlara (izlere) neden olabilir.  Akne, aşağıdaki sebepler nedeniyle ortaya çıkmaktadır:

 

İÇ (İNTRİNSİK) FAKTÖRLER

* Hormonal değişimler. Androjen seviyesinde artış, ergenlik çağı, hamilelik vb.

* Genetik yatkınlık, yağlı cilt

* Diğer patolojiler, endokrin bozuklukları, tümörler vb.

DIŞ (EKSTRİNSİK) FAKTÖRLER

* Yanlış hijyen

* Ekstrem hava şartları

* Stres

* İlaçlar (Barbitürat, Anabolik steroidler)

 

 

Akne lezyonları, derecelerine göre 3 ile kategoriye ayrılır:

* HAFİF: Ana bozukluklar iltihaplı değildir. Küçük sayıda yumrular ve benekler görülebilmektedir.  

* ILIMLI: Daha büyük sayıda yumrular, benekler ve sivilceler şeklinde görülmekte, aynı zamanda insan vücudu etkileyebilmektedir.  

* ILIMLI ŞEKİLDE ŞİDDETLİ: Normal olan, lezyonlar içeri doğru kökleşmiş derin nodüllerle birlikte çok sayıda yumrular ve benekleri meydana getirir. Yüze ilave olarak, cildin diğer alanlarına gövdeye ve sırta kadar uzanmaktadır.

* ŞİDDETLİ: Birçok küçük yumru, benek ve sivilceyle birlikte büyük ağrı verici ve irin dolu nodüler lezyonlardır.