GÜNEŞ IŞINLARI ve UV TANIMLARI

 

 

Güneş enerjisi, yeryüzüne elektromanyetik ışınlar biçiminde gelmektedir.

Dalga boyuna göre ışık tayfı dağılımı ve ışınların %’si:

* İnfrared                      (>760 nm)(IR, 56%)

* Görünür                      (400 – 760 nm)(V, 39%)

* Ultraviyole                   (UV, 5%)

- UVA (320 – 400 nm) [UV’nin % 98’i]

- UVB (290 – 320 nm)

- UVC (Kısa dalga boylarına sahip UVC, ozon tabakası tarafından tutulmaktadır)

 

 

Cildin içerisine giren UV ışını aynı bileşim ve yoğunlukta değildir. Yazdan kışa UVB’nin miktarı yüksek miktarda azalma göstermekte olup, UVA ışınları daha az oranda azalmaktadır. Gün ilerledikçe UVB ışınları daha hızlı azalır. UVA ışınları, görünür ışıkla orantılı olarak azalma gösterir. Direkt güneş ışığının olmadığı bulutlu bir günde bile önemli miktarda UVA ışınına maruz kalırız. Pencere, araba ve dükkân penceresi camları UVA ışınlarını tutamaz, ultraviyole B ışınlarını tutabilirler. Cam arkasında uzun süreli kaldığımız takdirde önemli miktarlarda UVA birikmesi söz konusu olabilmektedir. UVA ışınları su içerisine UVB ışınlarından daha çok nüfuz ederler

 

UVB Işını

Daha fazla enerjili ışınlardır, ancak cildin içerisine az nüfuz ederler. Cilt üzerindeki eritem veya kızarıklıklardan sorumlu olup melanin (melanojenez ) oluşumu ile cildin pigmentasyonunu tetikler.  

 

UVA Işını

UVB ışınından daha az enerjileri olup cildin içerisine daha derin nüfuz ederler ve biriktirici etkilere sahiptirler. Mevcut melanin oksidasyonunu meydana getirir, ki buna “Direkt Pigmentasyon” denir.

Eriteme sebep olma gücü çok zayıftır. Orta ve uzun dönemde elastik doku dejenerasyonu, yaşlanma, cilt benekleri, güneş alerjileri, fototoksik reaksiyonlar ve foto sensibilizasyon reaksiyonlarına neden olurlar.

 

UVA ışınları kadar UVB ışınları da Langerhans hücrelerinin sayı ve fonksiyonlarını azaltarak bağışıklık sisteminde alterasyona sebep olur, kütanöz kanserleri tetikler.

 

UVC Işınları

Yeryüzü popülasyonunu oluşturan canlı varlıklar açısından öldürücü olup biyosferin ozan tabakasınca tutulurlar.

 

İnfrared (Kızılötesi)Işınlar (IR)

Önemli bir kalori enerjisine sahiptirler. Kütanöz sıvısının kaybından sorumlu olup UV ışınlarının olumsuz etkilerini çoğaltırlar.